Rok 2015

Oddíl Judo Sokol I Prostějov má za sebou úspěšnou sezónu

Turnajem O pohár starosty obce Dobrá, který pro Prostějov ukořistil benjamínek David Zaoral, skončila prostějovským judistům letošní sezóna. A byla to sezóna nadmíru úspěšná. Prostějovští bojovníci získali letos dva týmové poháry a 134 individuálních medailí, z toho 40 zlatých, 47 stříbrných a 47 bronzových.
 

Na domácích turnajích v ČR byli nejúspěšnější mladší žák Matyáš Roubík a benjamínek David Zaoral. Roubík dosáhl 12 individuálních vítězství, šestkrát obsadil druhé místo a pětkrát třetí. Zaoral sezónu ukončil se ziskem 14 individuálních vítězství, 13 stříbry a dvěma bronzy. Oba zmiňovaní závodníci krom pravidelné účasti na regionálních turnajích v celé ČR a více než třetinovém podílu na všech medailích oddílu získali též cenná umístění na mezinárodních akcích a v mistrovských soutěžích. Prvním jarním vrcholem sezóny byl turnaj třinácti zemí Pokořujeme hranice v polském Bielsko-Biala, kde Roubík i Zaoral obsadili v konkurenci pěti stovek závodníků sedmé a páté místo. Vynechat nelze ani Mistrovství euroregionu Beskydy, kde pro Prostějov získal titul mistra benjamínek Michal Mejzlík. 

Hlavní událostí jara pak byla prostějovská Velká cena Zdeňka Ludvíka. Memoriál jedné z nejvýraznějších postav českého juda byl velmi úspěšný a potvrdil meziročně rostoucí trend v počtu závodníků i jejich kvalitě. V letošním roce se Velké ceny zúčastnilo 214 judistů z 22 oddílů v kategoriích od nejmladších benjamínků po starší žáky, což je o téměř pětinu více než loni. Tým Sokola I Prostějov výrazně uspěl výsledky benjamínků. V družstvech získal dva poháry, za dvě druhá místa ve věkových kategoriích U9 a U11. Prostějovští borci nato vybojovali též čtrnáct individuálních medailí. 

Roubík i Zaoral na podzim pokračovali v bojích na mezinárodním poli na Slovensku v Galantě, kde se setkalo pět stovek kvalitních soupeřů z ČR, SR, Maďarska, Polska, Rakouska a Rumunska. Matyáš Roubík získal třetí místo a bronzovou medaili, David Zaoral z Galanty dovezl stříbro. Skutečné top akce letošního roku ale na prostějovské judisty čekaly až na konci listopadu. Velmi hodnotný výsledek přivezl Matyáš Roubík z Českého poháru mladších žáků, kde ho jen jeden trest shido dělil od prakticky jistého medailového umístění. I tak je celkové sedmé místo vynikajícím úspěchem. Pro Vánoční bonus si Roubík dojel na Mikulášský turnaj ve Žďáru nad Sázavou, kde s přehledem zvítězil a krom turnajového vítězství se stal i Mistrem republiky České obce sokolské. Trojitý stoprocentní úspěch pak zaznamenal David Zaoral, který se jako mladší v kategorii U9 stal jak Mistrem Moravy pro rok 2015, tak Mistrem republiky ČOS a nádavkem ještě vítězem Mikulášského turnaje ve Žďáru. Titul druhého vícemistra Moravy pro rok 2015 získal v kategorii U11 Jakub Vejmola. Lehké zaváhání, kdy o třetím místě rozhodovalo pouze jedno juko, si poté vynahradil vybojováním titulu Mistra republiky ČOS ve Žďáru. 

Množství cenných kovů z menších turnajů a úspěchy dvojice Roubík & Zaoral na mezinárodních soutěžích a republikových mistrovstvích ukazují jak potenciál klubu, tak zejména kvalitní práci šéftrenéra Zdeňka Gottwalda. Nejen za výsledky dětí si však Zdeněk zasluhuje patřičnou úctu. K náročnému civilnímu povolání navíc studuje na trenérskou licenci první třídy, od září připravuje novou vlnu nováčků a k tomu ještě nezřídka obětuje poslední zbytky volného času, aby děti podpořil na závodech. Není ale jediný. Výraznou pomocí se stali v poslední době Pavel Šabacký, držitel osmého místa z Mistrovství světa veteránů. Prakticky všechny aktivity dětí jsou krom startovného financovány rodiči. Díky spolupráci a podpoře sponzorů, se nám v letošním roce daří vytvořit si v rozpočtu menší rezervu na nakup základních cvičební pomůcky, jako nové žíněnky, knihy či instruktážní DVD, vše však ale v omezeném množství. Stále však představa, že by děti mohly dvakrát do roka vycestovat na velké mezinárodní závody do Německa či Holandska jako tým a vyrazit o prázdninách na týmové soustředění, či zaplatit rozšířený trénink s někým ze širší světové špičky, to zůstává v rovině sci fi, stejně jako kvalitní kamera pro video-rozbory a někdo, kdo by se jí na turnajích věnoval bez toho, aniž by hlídal rozcvičení, nástupy na zápasy, váhu, registrace, korektní zařazení závodníků do kategorií, či zda se mu někdo ze svěřenců zrovna nehoupe na laně u stropu tělocvičny. Sci fi, která už je ale realitou v každém druhém klubu v Brně, Ostravě, Hranicích na Moravě či v Olomouci. Dostatečným zadostiučiněním je nám ale fakt, že i přes luxusní materiální zázemí konkurence, naše děti tyto pravidelně porážejí. Právem pak patří obrovský dík našim sponzorům, jejichž zásluhou udržujeme alespoň status quo. Rozpočet klubu by pro ideální činnost potřeboval nejméně 200 000 korun na sezónu. Z těchto peněz by klub dokázal zajistit v obou polovinách sezóny nejméně výjezd na dva velké mezinárodní turnaje, dvě delší soustředění v zimě a v létě a doplnění výše zmíněného technického zázemí. Je to podivný pocit, když člověk vidí miliony korun, které jsou vydávány na komerční soutěže dospělých, kde je prostějovský rodák leckdy častým zjevem, jako voda na poušti. Vlastní děti jsou bez nadsázky budoucnost města.

 

 

Mistři ze Sokola 1 Prostějov

 
Poslední dva víkendy listopadu byly pro Judo Sokola 1 Prostějov více než úspěšné. Vrcholů podzimní sezóny a vlastně celého roku v podobě mistrovských turnajů se prostějovští judisté zhostili nadmíru vynikajícím způsobem. Velmi hodnotný výsledek přivezl Matyáš Roubík z Českého poháru mladších žáků, kde ho jen jeden trest shido dělil od prakticky jistého medailového umístění. I tak je celkové sedmé místo dovezené z Ostravy vynikajícím úspěchem. Pro Vánoční bonus si Roubík dojel na Mikulášský turnaj ve Žďáru nad Sázavou, kde s přehledem zvítězil a krom turnajového vítězství se stal i Mistrem republiky České obce sokolské. Na Mistrovství Moravy mláďat v Uherském Hradišti získal titul druhého vicemistra Moravy pro rok 2015 v kategorii U11 Jakub Vejmola. Lehké zaváhání, kdy o třetím místě rozhodovalo pouze jedno juko, si poté vynahradil vybojováním titulu Mistra republiky ČOS ve Žďáru. Trojitý stoprocentní úspěch pak zaznamenal David Zaoral, který se jako mladší v kategorii U9 stal jak Mistrem Moravy pro rok 2015, tak Mistrem republiky ČOS a nádavkem ještě vítězem Mikulášského turnaje ve Žďáru.


Z turnaje v Galantě dovezli Prostějováci dvě medaile

 

Tříčlenná výprava judistů Sokola I Prostějov vyrazila na velký mezinárodní turnaj v Galantě na Slovensku. Pro mladé bojovníky to byla letos zatím největší výzva, protože obstát v konkurenci bezmála pěti stovek kvalitních soupeřů z ČR, SR, Maďarska, Polska, Rakouska a Rumunska rozhodně nebylo jednoduché. Nejstarší z výpravy Matyáš Roubík v kategorii U13-50 Kg musel postupovat od počátku pyramidovým systémem, kterým prošel bez zaváhání až do semifinále. Tam se utkal s polským protivníkem, který pasivním čekáním na natažených rukách získal kvůli Roubíkově drobné chybě převahu na juko a tu i přes napomínání rozhodčího svou nulovou aktivitou a urputným bráněním udržel až do konce. Matyáš Roubík tak spadl do repasáže, kde již nezaváhal a hladce si došel pro konečné třetí místo a bronzovou medaili.  Věkem prostřední z Prostějováků Pavel Burget v kategorii U11-34 Kg předvedl letos svůj asi nejlepší výkon. Bohužel měl velkou smůlu na soupeře, když první zápas prohrál s pozdějším vítězem své kategorie a následnou repasáž pak s bronzovým medailistou.   Nejmladší z bojovníků Sokola I David Zaoral prošel v kategorii U9-28 Kg nejprve tabulkovými boji a následně vyřazovacím systémem. Porazit ho dokázal pouze maďarský judista a Zaoral tak z Galanty dovezl stříbrnou medaili.   O náročnosti turnaje svědčí dva faktory. Jak Roubík, tak Zaoral na podzim na domácích turnajích ve svých kategoriích dominují a drtivou většinu zápasů končí dalece před časovým limitem. V Galantě však oba prakticky ve všech zápasech museli na tatami strávit celý nebo skoro celý časový limit zápasu. Druhým faktorem byla pravidla, která jsou zejména pro kategorie U11 a U9 v ČR výrazně zpřísněná kvůli bezpečnosti. Na Slovensku však česká omezení neplatí a naši judisté se tak museli po krátkém seznámení s rozdíly na tatami vypořádat s technikami, které vzhledem k jejich nebezpečnosti a českým pravidlům ani netrénují. O to jsou dosažené výsledky cennější.


Dvě zlata z Kralup zamířily do Prostějova

 

Sokol I Prostějov se v sobotu 31. října zúčastnil turnaje ve středočeských Kralupech nad Vltavou. Výprava tří judistů vyrazila otestovat závodníky z klubů, se kterými se vzhledem k velké vzdálenosti příliš často nesetkává. Turnaj měl dvě diametrálně odlišné tváře. Zatímco v kategorii benjamínků a mladších žáků byla konkurence velmi početná, avšak i přes blízkost Prahy a účast rakouských týmů nepříliš kvalitní, kategorie dorostenců byla úzká, ale nabitá jmény z horní třetiny ligové soutěže ČR. Dle papírových předpokladů benjamínek David Zaoral (U-9 do 28,6 kg) a mladší žák Matyáš Roubík (U-16 do 50 kg) naprosto dominovali a i přes pět soutěžních zápasů prošli celým turnajem hladce vítězstvími na ippon. Soupeřům nedovolili ani juko a všechny své zápasy ukončili před časovým limitem. Dorostenec Ondřej Němec (U-18 do 60 kg) měl však před sebou daleko těžší part. V prvním zápase po několika těsně nedotažených nástupech smolně prohrál, aby ho hned v prvních vteřinách druhého duelu soupeř velmi nesportovně zcela úmyslně nakopl do lýtka tak, že Němec prakticky nemohl chodit. Pro daného výtečníka to zřejmě byla nadiktovaná taktika, protože podobnou "laskavostí" obdaroval i další své soupeře. S tímto zraněním byly karty rozdané víceméně předem i pro ostatní zápasy, kde Ondřej poctivě dřel i přes bolest. S daným handicapem však v kvalitní konkurenci bodově neuspěl. Škoda je to zejména proto, že ve všech duelech měl několikrát vítězství na dosah.


Sokol I Prostějov dovezl pět medailí ze Štramberka
 
 

V  sobotu 17. října vyrazila skupina judistů Sokola I Prostějov na turnaj benjamínků do Štramberka. Pod těžkými mraky zahalenou slavnou místní rozhlednou se ve sportovní hale města utkalo zhruba 100 dětí. Šestičlenná výprava Prostějováků se opět ukázala ve vynikajícím světle. Zvláštní organizace turnaje i přes menší počet startujících však připravila pro naše judisty skutečně náročný program. Předně sloučení věkových kategorií U9 a U11 bylo pro Barunku Vítkovou, Davida Zaorala a Michala a Petra Mejzlíkovy skutečnou výzvou. Všichni jmenovaní jsou věkem v kategorii U9, všichni dokonce prvním rokem, a tak se museli vypořádat i s výrazně staršími a zkušenějšími soupeři. Snaha organizátorů, aby se děti co nejvíc popraly, také vyústila v nadměrné počty závodníků v kategoriích, což pro některé obnášelo nutnost absolvovat i pět soutěžních zápasů. Naše mláďata se ale s touto výzvou vyrovnala statečně a úspěšně. Barunka Vítková podlehla pouze jediné soupeřce a jistým výkonem obsadila druhé místo. Neskutečné zlepšení a krásné druhé místo v nabité váze zaznamenal Erik Pospíšil (U11), který v sobotu podlehl pouze oddílovému kolegovi Davidu Zaoralovi (U9). Zaoral tak získal v podzimní části sezóny čtvrtou zlatou medaili ze čtyř zatím pořádaných turnajů. Bratři Mejzlíkové (oba U9) se na svém prvním turnaji na podzim trochu hledali, a spíše než se soupeři bojovali s pochopitelnou trémou. Třetí Michalovo a čtvrté Petrovo místo jim budiž motivací a odrazovým můstkem pro další zlepšení a návrat do jarní skvělé formy. Spolehlivý výkon a krásné druhé místo po jedné smolné prohře obsadil Pavel Burget (U11). Na Pavlovi byla jasně vidět rostoucí jistota v technice, daná pravidelnější účastí na závodech. Lze říci, že před blížícím se mistrovstvím Moravy mláďat může oddíl Sokola I cítit mírný, přesto však zřetelný optimismus.

Sokol I dovezl šest medailí z Tvrdonic
 
 

V sobotu 10. října se sedmičlenná výprava Sokola I Prostějov zúčastnila turnaje v jihomoravských Tvrdonicích. Základní resumé zní šest medailí, z toho tři zlaté, jedna stříbrná a dvě bronzové. "Dosažené výkony odpovídají tréninkovému nasazení judistů, kteří i přes skromné materiální zabezpečení poráží bohaté kluby z Brna či Ostravy," komentoval nasazení svých svěřenců hlavní trenér Sokola I Zdeněk Gottwald. Mladší žák Matyáš Roubík, který se připravuje na své již druhé mistrovství republiky, nedal krom jediného zápasu, kdy se musel potýkat s téměř MMA pojetím juda nesportovně se chovajícího soupeře, nikomu šanci déle než pár vteřin. Zvítězil ve všech zápasech na ippon a získal zasloužené zlato. Sympatický výkon předvedla také mláďata v kategorii U11, kde Pavel Burget takticky dobře prošel zápasy a krom jednoho vítězství na juko získal skalpy soupeřů rovněž ipponem. Jeho vítězství znamenalo druhé zlato pro Prostějov. Třetí místo V U11 ve své váhové kategorii obsadil Martin Pazdera. "Martin nebyl poražen na body, nýbrž vlastní nízkou aktivitou. Ta jej stála jeden zápas s technicky výrazně slabším soupeřem a chybějící body jej pak posunuly na třetí příčku," zhodnotil jeho výkon Gottwald. V nejvyšší váhové kategorii U11 se bohužel neprosadil Matyáš Kryštof. Do budoucna musí zapracovat zejména na silové přípravě. Ta se naopak podařila jeho mladšímu bratrovi Robertovi, který nadmíru výrazným zlepšením rychlosti i intenzity nástupů porazil krom jediného všechny své soupeře a ve své váze v kategorii U9 získal pro Prostějov stříbro. Ve stejné věkové kategorii ve vyšší váze získal zlato za první místo David Zaoral. Zejména v jeho případě se projevilo vysoce konkurenční obsazení turnaje, neboť vzhledem ke kvalitě soupeřů Zaoral neukončil všechny své zápasy hodem na ippon, jak se v podzimní části sezóny stalo prakticky zvykem. V posledním ze soubojů strávil na tatami s velmi talentovaným borcem z Brna celý soutěžní čas a po dramatickém boji zvítězil až na juko, dosažené těsně před časovým limitem. Velmi sympatický výkon v U9 podala jediná slečna v prostějovské výpravě, Barunka Vítková. Bohužel výkon, okořeněný pořádnou dávkou smůly. Ve dvou zápasech dvakrát vedla na wazaari, nicméně urputnou snahou bojovat až do konce dala soupeřkám šanci čekat na zaváhání. Toho obě konkurentky dokázaly využít, a pouhé dvě drobné chyby odsunuly Vítkovou na třetí místo.
 

Prostějováci přivezli dvě zlata z Frýdku-Místku
 
 

Dvoučlenná výprava Judistů Sokola I Prostějov se v sobotu 3. října zúčastnila turnaje ve Frýdku-Místku a získala tam dvě zlaté medaile. Mladší žák Matyáš Roubík ve váhové kategorii do 50 Kg zvítězil ve všech svých zápasech bleskovým hodem na ippon stejně jako benjamínek David Zaoral, který vzhledem k menšímu počtu závodníků musel startovat ve výrazně vyšší hmotnostní kategorii (32 Kg) než je jeho zvykem. Oba borci prokázali skvělou technickou úroveň a převahu nad ostatními závodníky, když na tatami strávili za všechny své zápasy dohromady méně než jednu minutu času. Za vše hovoří komentář jednoho z trenérů, který při pohledu na soutěžní rozpis svého svěřence ke kolegovi prohodil: "Je to špatný, má tam toho Prostějováka."

Velká cena Zdeňka Ludvíka dorostu
 

 V sobotu 26. 9. 2015 pořádal oddíl Judo při Sokol I Prostějov Velkou cenu Zdeňka Ludvíka. Těchto závodů se  zúčastnili závodníci z celé Moravy. Závody byli pro nízkou účast, kterou má za vinu zdravotní indispozice závodníků, rozděleny do tří skupin podle váhových kategorií. Z Prostějovských judistů Sokol I Prostějov obsadil po tvrdém boji krásné, 3.místo Ondra Němec ve váze do 66 kg, rovněž 3.místo obsadil i Radim Kubes a to  ve váhové kategorii do 73 kg, tato kategorie byla silně obsazena a soupeři měli zjevnou převahu. Ve váze do 55 kg, bodovala Táňa Navrátilová, která precizní technikou svému oddílu vybojovala skvělé, 2. místo. V závěrečných volných závodech bez rozlišení váhových kategorií, obsadil Ondra Němec sedmé místo a Radim Kubes šesté místo. Několik slov ředitele závodů, hlavního trenéra pana Z. Gottwalda:

Velké díky patří rodičům za organizaci a pomoc při přípravě a zajištění celé akce oddílu Juda Sokol I Prostějov, dále nesmím opomenout poděkovat finanční podpoře sportu Olomouckého kraje, našim hrdým sponzorům a partnerům oddílu, bez kterých by nebylo možno realizovat celou tuto akci. Těším sena Další pokračování závodů v příštím roce a doufám v účast všech zúčastněných a hlavně závodníkům na této akci.”

Za oddíl Judo Sokol I
 
Dr. h.c. Michal J. L. Mejzlík
 jednatel oddílu

 

Polovina sezóny pro JUDO Sokol I Prostějov

Na turnaji přípravek v Brně zakončili judisté Sokola I Prostějov jarní sezónu. A to sezónu velmi úspěšnou, během níž získali celkem 106 individuálních medailí, z toho 26 zlatých, 37 stříbrných a 43 bronzových. Nejvíce individuálních úspěchů získali mladší žák Matyáš Roubík (7 vítězství, 15 medailí celkem) a dvojice benjamínků David Vejmola (7/15) a David Zaoral (6/14). K nejvýraznějším úspěchům patří bezesporu působení M. Roubíka v Českém poháru, ale také úspěchy dorostenců Simony Jeřábkové a Ondřeje Němce na turnajích v ČR i v zahraničí. Za zmínku stojí i titul Mistra euroregionu Beskydy, který získal benjamínek Michal Mejzlík, či páté místo z mezinárodního turnaje Pokořujeme hranice v polské Bielsko – Biale Davida Zaorala. „Vrcholem sezóny byla pro nás bezesporu Velká cena Prostějova – Memoriál Zdeňka Ludvíka,“ říká hlavní trenér prostějovských judistů Zdeněk Gottwald s tím, že turnaj se vydařil jak po organizační, tak i sportovní stránce. V letošním roce se Velké ceny zúčastnilo 214 judistů z 22 oddílů v kategoriích od nejmladších benjamínků po starší žáky, což je o téměř pětinu více než loni. Tým Sokola I Prostějov výrazně uspěl výbornými výsledky svých benjamínků. V družstvech získal dva poháry, za dvě druhá místa, ve věkových kategoriích U9 a U11, a čtrnáct individuálních medailí. Na druhou polovinu sezóny se bude tým připravovat smíšeným způsobem, jednak společně v Sokolovně jednou týdně v červenci a individuálním tréninkem, od srpna pak již pravidelně podle zaběhnutého schématu.

Benjamínci dovezli zlato a stříbro z Českého Těšína

 

Tříčlenná výprava judistů Sokola I Prostějov vyrazila v sobotu 23. května dobýt Český Těšín. Mezinárodního Májového turnaje se zúčastnilo celkem 200 závodníků z České republiky, Slovenska a Polska. Všichni tři prostějováci se vzhledem k početnému obsazení nejmenších věkových kategorií museli popasovat s náročnou soutěžní pyramidou, ve které na rozdíl od tabulkového systému i jediné zaváhání znamená konec nadějí na vítězství. V kategorii benjamínků U11 získal druhé místo ve váze do 32 kg Pavel Burget, který nestačil pouze na svého finálového soka. Ve stejné věkové kategorii a váze do 35 kg bohužel neprošel kvalifikační tabulkou do vyřazovacích bojů Martin Basl a zůstal tak bez hodnocení. Dobrého výsledku zejména díky taktickému vedení boje dosáhl v kategorii U9 do 25 kg David Zaoral, který prošel bez zaváhání do finále a turnaj vyhrál.

 

Memoriál Zdeňka Ludvíka zaznamenal rekordní účast

V neděli 26. dubna proběhla ve sportovní hale Sportcentra DDM Prostějov Velká cena Zdeňka Ludvíka. Memoriál jedné z nejvýraznějších postav českého juda byl velmi úspěšný a potvrdil meziročně rostoucí trend v počtu závodníků i jejich kvalitě. V letošním roce se Velké ceny zúčastnilo 214 judistů z 22 oddílů v kategoriích od nejmladších benjamínků po starší žáky, což je o téměř pětinu více než loni. Turnaj přišel osobně zahájit primátor statutárního města Prostějova Miroslav Pišťák společně s náměstkyní Ivanou Hemerkovou. Po slavnostním úvodu se moderování ujal ředitel závodu Zdeněk Gottwald. Tým Sokola I Prostějov výrazně uspěl výbornými výsledky svých benjamínků. V družstvech získal dva poháry, za dvě druhá místa, ve věkových kategoriích U9 a U11. Prostějovští bojovníci celkově vybojovali čtrnáct individuálních medailí. Dvě zlaté (Jakub Vejmola, U11, a David Zaoral, U9), čtyři stříbrné (Deniska Holubářová, U9, Petr Mejzlík, U9, Matyáš Kryštof, U11 a Matyáš Roubík, U13). Bronzových medailí bylo osm a získali je Adam Kovář, Alex Srpek, Barunka Vítková, Jarda Vozihnoj, Michal Mejzlík (všichni U9). V kategorii U11 pak třetí místa obsadili Adélka Ježková a Erik Pospíšil. Ostatní Prostějováci, kteří nestačili na stupně vítězů, však získali cenné zkušenosti a na jejich soutěžním projevu je s rostoucími počty zápasů vidět velké zlepšení a příslib do budoucna.

 

Judisté Sokola 1 Prostějov přivezli v sobotu medaile z Ostravy i z Brna a Uherského Hradiště
 

Velká cena Ostravy - Bail Cup 2015 dopadla pro mladé prostějovské judisty nadmíru dobře. Šestičlenná výprava dovezla 4 cenné kovy, a přesto zůstala pod svými možnostmi. Mladší žák Matyáš Roubík ve vyšší než své obvyklé váze (do 46 kg) procházel turnajovým systémem hladce jako nůž máslem. Všechny své zápasy vyhrál před časovým limitem, až do finále, kde nastoupil prakticky bez odpočinku proti pasivnímu soupeři, který neváhal využít velké váhové převahy a celý zápas se pohyboval ve vleku nebo proležel na zemi. Matyáš poctivě pracoval, bohužel v samotném závěru, kdy měl na dosah vítězství za jasnou převahu, se soupeři povedlo jedinou technikou uchi mata získat ippon a ten lepší ve finále bral v uvozovkách pouze druhé místo. V kategorii benjamínků prošel David Zaoral také až do finále, kde si po velkém boji na zkušenějším soupeři vynutil prodloužení. Kdyby nešlo o finále, pravděpodobně by se vzhledem k aktivitě a technickému výkonu rozhodčí přiklonili na jeho stranu. V prodloužení David převzal veškerou aktivitu, na soupeře vyvíjel velký tlak a povedlo se mu jej dvakrát poslat k zemi, avšak bez následného přechodu do držení. Zkušenosti soupeře se pak projevily a precizní tai-otoshi ukončilo zlatou naději. Tak příště. Dívčí duo Denisky Holubářové a Barunky Vítkové statečně bojovalo taktéž v kategorii benjamínků. Souboje v málo obsazené dívčí kategorii proběhly systémem každý s každým a výsledkem jsou dvě stříbrné medaile za dvě druhá místa. Benjamínek Martin Basl a mladší žáci Denis Jelínek a Pavel Burget skončili po lepšících se výkonech bez hodnocení, avšak získali na velmi dobře obsazeném turnaji hodně cenných zkušeností do budoucna. 
Tentýž den na turnaji přípravek v Brně vynikl benjamínek Jakub Vejmola, který velmi pohlednou technikou juda získal ve své váhové kategorii první místo a jediné sobotní zlato pro Prostějov.

 O den později v neděli vyrazila výprava Sokola do Uherského hradiště. Bez jakékoliv konkurence Jakub Vejmola nenašel přemožitele a obsadil 1. místo. Je vidět že se mu vrátila postrádaná forma. Erik Pospíšil po prvním zaváhání kdy prohrál po skončení časového limitu pouze na Wazari, výborným technickým judem nedal dalším soupeřům šanci a obsadil tak 2. místo. Denisa Holubářová také předvedla krásné judo, kdy nestačila ve finále na soupeřku a obsadila 2. místo. Matyáš Roubík prošel bez konkurence do finále, kde jeho soupeř využil Roubíkovo zaváhání a kontra chvatem jej zdolal a Matyáš Roubík obsadil 2. místo. Pokud těmto Sokolům vydrží zdraví tak věřím že v Prostějově rostou budoucí reprezentanti České republiky.

 

 

Sokol 1 Prostějov získal 12 medailí za jeden víkend

O víkendu 28. - 29. března hájili judisté Sokola 1 barvy Prostějova na třech turnajích. V sobotu na Velikonoční turnaji v Karviné osmičlenná výprava vybojovala sedm medailí, když ve svých váhových kategoriích zvítězili mladší žák Matyáš Roubík a benjamínek Jakub Vejmola, druhá místa obsadili Pavel Burget a dorostenka Simona Jeřábková a bronzové medaile dovezli dorostenci Ondřej Němec a Radim Kubes a benjamínek Alex Srpek. Ve velmi konkurenčním a tradičně silně obsazeném turnaji v Karviné je to velký úspěch Prostějova. Ve stejný den na opačném konci Moravy v Tvrdonicích na tamní Velké ceně zabojovala tříčlenná výprava benjamínků. David Zaoral ve své váhové kategorii obsadil třetí místo, stejně tak si vedl i mladičký předškolák Robert Kryštof. Jeho bratr Matyáš pak obsadil po velkém boji nepopulární čtvrté místo. V neděli pak čtyřčlenná výprava navštívila tatami ve Žďáru nad Sázavou, kde proběhl také Velikonoční turnaj. Mladší žák Matyáš Roubík nedal soupeřům ve své váhové kategorii nejmenší šanci a zvítězil ve svých duelech vždy před časovým limitem. Na finálového protivníka nestačil Denis ... a obsadil tak druhé místo. Benjamínek David Zaoral po zbytečném zaváhání v prvním souboji zbylé vyhrál před časovým limitem a získal tak rovněž druhé místo. Mladší žák Stanislav Macák, který měl ve své váze dokonce 16 soupeřů, po sympatickém výkonu s trochou smůly skončil bez hodnocení. Celkem získalo deset judistů Sokola 1 Prostějov za uplynulý víkend dvanáct medailí!  

 

Žďár nad Sázavou 29.3.2015

David Zaoral 2. místo
Stanislav Macák bez umístění (2 zápasy)

Tvrdonice 28.3.2015

David Zaoral 3.místo
Robert Kryštof 3.místo
Matyáš Kryštof bez umístění

Karviná 28.3.2015

Matyáš Roubík 1.místo
Jakub Vejmola 1.místo
Pavel Burget 2.místo
Simona Jeřábková 2.místo
Alex Srpek 3.místo
Ondřej Němec 3.místo
Radim Kubes 3.místo
Filip Čépe bez umístění
 
 

  

Prostějovské naděje přivezly kovy ze tří turnajů v jednom víkendu

Víkend 21. - 22. března prostějovští judisté strávili bojem o cenné kovy hned na třech turnajích. Starší a zkušenější bojovníci vycestovali do polského Sosnowiece, kde i přes často svérázný výklad pravidel polskými trenéry i rozhodčími vybojovali vynikající výsledek. Mladší žák Matyáš Roubík (do 42 kg) velmi uvážlivým přístupem k boji prošel turnajem až na samý vrchol a obsadil vynikající první místo. Pozadu nezůstali ani dorostenec Radim Kubes (do -66 kg)Simona Jeřábková(-63kg), nestačili pouze na svého finálového protivníka a získali stříbro, Ondřej Němec (-55kg) obdadil výborné 3.místo a Filip Čépe (-34kg), který byl ve své váze třetí.

Mláďata zatopila konkurenci na poeticky nazvaném Lízátkovém turnaji v Uherském Brodu. Tyto prostějovské naděje plně předvedly svůj potenciál, když se z šesti bojovníků všech šest vrátilo s cenným kovem! Ve svých váhových kategoriích získali precizní technikou juda zlato za první místo David Zaoral a Petr Mejzlík. Kvalita jejich juda se projevila zejména na faktu, že ve všech svých zápasech oba borci nekompromisně zvítězili před časovým limitem. Bronzové medaile za třetí místo pak přivezla čtveřice mladých nadějí - Barunka Vítková, Michal Mejzlík, Jakub Lamplot a Martin Basl.

Na turnaji přípravek v Brně oddíl Sokola 1 Prostějov získal dvě medaile. Jakub Vejmola tradičně nezaváhal a precizní technikou juda vybojoval první místo. Další benjamínek Erik Pospíšil potvrdil kvality Prostějova krásným třetím místem a nadějí na budoucí skvělé výsledky

 

Prostějováci uspěli na Českém poháru v Jablonci 

Víkend 14. - 15. března byl pro prostějovské bojovníky nabitý akcí. V Jablonci nad Nisou v seriálu Českého poháru dosáhla vynikajícího výsledku juniorka Táňa Navrátilová, která díky precizní technice juda prošla turnajem ve váhové kategorii do 52 kg až do finále. Tam přes velké nasazení podlehla a obsadila tak vynikající druhé místo. Čtvrté místo ve váze do 70 kg a v těžké konkurenci cenný výsledek vybojovala i juniorka Martina Ehlová. V kategorii dorostu Adriana Klemscheová (do 57 kg) a Simona Jeřábková (do 63 kg) zaváhaly v prvním zápase a vzhledem k následné prohře soupeřek se v neúprosném systému turnaje dál nedostaly. Velmi dobře zabojoval dorostenec Ondřej Němec (do 55 kg), který v konkurenci 26 bojovníků obsadil skvělé deváté místo. Podobně hodnotný výsledek pro Prostějov udělal i dorostenec Radim Kubes (do 73 kg), který ve váhové kategorii obsazené třiceti judisty vystoupal až na 13. místo. Mladší žák Matyáš Roubík (do 46 kg) i přes start ve vyšší váhové kategorii, než obvykle bojuje, dokázal na žíněnce vypracovat o to cennější 9. místo.

Chybí Lutín zatím nevim vysledky budou dodány

 

Judo Sokol I Prostějov v Hradci Králové nezůstal pozadu 

 

V sobotu 7. 3. 2015 se konaly závody v Hradci Králové.

Oddíl Sokol I Prostějov vypravil 9 judistů. 

Tohoto turnaje se zúčastnilo celkem 287 mladých judistů a tak byly jednotlivé kategorie velmi kvalitně obsazeny.

Všichni judisté z Prostějova si počínali výborně, nejlépe však Matyáš Roubík, který bezchybně prošel přes své velmi kvalitní soupeře do samotného finále, kdy mu ale již nestačily síly a soupeř využil jeho zaváhání a dobře provedenou technikou v postoji ukončil zápas před skončení časového limitu na Ipon.

Matyáš Roubík tak obsadil vynikající 2. místo.

Jakub Vejmola po úvodním drobném neúspěchu skvěle zabojoval o 3. místo a v závěru tak zdolal favorizovaného soupeře svojí oblíbenou technikou v držení na zemi.

Erik Pospíšil nedovedl proměnit své šance v boji o stupně vítězů a ačkoliv předvedl kvalitní a opravdu pěkné judo, obsadil nakonec 7. místo.

Adam Kovář ve stejné váhové kategorii nastoupil na svých prvních závodech z opačné strany vyřazovací tabulky a v závěru boje obsadil rovněž 7. místo.

Matyáš Kryštof po nadějném úvodu obsadil velmi nepopulární 4. místo.

Pavel Burget zabral a probojoval se až do boje o 3. místo, kde však nakonec nestačil silnému soupeři a obsadil tak dělené 5. místo.

Stanislav Macák ke své smůle podlehl svému soupeři, díky čemuž se pak nedostal ani do opravných bojů.

 

Mistr světa v Judu vedl trénink v Ostravě 

Čtyři judisté oddílu Sokol I. z Prostějova měli možnost zúčastnit se tréninku v Ostravě, který vedl mistr světa v judu Lukáš Krpálek.

Tento se konal v úterý 3. 3. 2015 a trval dvě hodiny. Trénink byl završen autogramiádou Lukáše Krpálka, kde měli možnost mladí a nadějní judisté se spolu s mistrem osobně vyfotit a také dostali jeho podpis kamkoliv chtěli... 

Lukáš Krpálek vedl celý trénink a všem zúčastněným cca 300 dětem trpělivě vysvětloval a předával své zkušenosti.

Z oddílu juda Sokol I Prostějov se do Ostravy vypravili Adriana Klemscheová, Denis Jelínek, Filip Čépe, Matyáš Roubík. 

Pro tyto sokoly byl tento trénink viditelným přínosem a téměř dvoumetrový mistr světa zanechal hluboký a nezapomenutelný dojem v jejich srdcích..

 

Stříbro pro Judo Sokol I Prostějov z Bánské Bystrice  (SVK)

  

V neděli 1. 3. 2015 se naše tříčlenná výprava podívala do "Vojenského športového strediska DUKLA" v

Bánské Bystrici.

První nadějí Sokola I Prostějov, v kategorii dorostenek do 63 kg byla Simona Jeřábková, která nezklamala a podala krásný výkon. Nestačila však pouze na domácí soupeřku, která byla oceněna na začátku turnaje jako "Športovec roku Banské Bystrice". 

Všichni domácí diváci na tento zápas pohlíželi jako na jasnou záležitost v domácí režii. Po nedotažené technice, štědře ohodnocené Wazari (7 bodů) slovenské judistky, došlo k obratu při chvatu Tai-otoši Jeřábkové, kterým poslala svou soupeřku pouze na bok, to ohodnotil rozhodčí Yuko (5 bodů). V hale to údivem zahučelo a slovenské závodnici domácí prostředí povzbuzováním vlilo krev do žil, načež přestala chybovat, kdy při další nedotažené technice Soi-nage dostala od rozhodčího hodnocení druhého Wazari (7 bodů) což v judu, znamená Ipon (10 bodů) a konec zápasu před časovým limitem.

Dalším dvěma závodnicím z Polska a Slovenska, svým pohledným judem nedala Jeřábková šanci a obsadila tak vynikající 2. místo.

Na svých prvních závodech, byla Adriana Klemscheová, tato závodnice podala dobrý výkon, ale tréma udělala své a obsadila ve váhové kategorii do 57 kg  4. místo.

Další judista Sokola I Prostějov, Radim Kubes byl taky na svých prvních závodech ve váze  do 66 kg a v neúprosném vyřazovacím systému, zaváhal a jeho přemožitel svojí prohrou zmařil naděje na opravné boje. Kubes tak obsadil dělené 13. místo.

Pět medailí pro Judo Sokol I Prostějov z Dobré

 

V sobotu 28. 2. 2015, judisté Sokola I Prostějov zářili v Dobré u Frýdku-Místku.

Oddíl Sokol I Prostějov, měl celkem 7 zástupců. Nejmladší v kategorii do 27 kg, talentovaný Michal Mejzlík podal špičkový výkon a nedal svým soupeřům žádnou šanci, vybojoval tak nádherné 1. místo a stal se tak mistrem Euroregionu Beskydy. 

Další judista ve stejné váze David Zaoral, podal skvělý výkon, když nestačil pouze na Michala Mejzlíka a obsadil tímto krásné 2. místo

Opora oddílu ve váze do 24 kg, Jakub Vejmola, podal super výkon, když v silně obsazené kategorii podlehl pouze jednou a obsadil tak krásné 2. místo

Další judista ve váze do 21 kg, Petr Mejzlík se zúčastnil svých druhých závodů a i přes svůj dobrý výkon, nestačil na tři soupeře a obsadil ne moc oblíbené 4. místo

Pavel Burget neměl na těchto závodech formu a i přes velké snažení, kdy prohrál po uplynutí časového limitu, pouze na Yuko (5 bodů), jeho přemožitel v dalším kole prohrál a tím Burgeta nedostal do opravných bojů a tak Burget obsadil dělené 11. místo.

V kategorii mladších žáků ve váze do 46 kg, podal Matyáš Roubík velmi dobrý výkon a obsadil suprové 3. místo

Další judista ve váze do 50 kg, Denis Jelínek podal rovněž krásný výkon a obsadil skvělé 3. místo. Filip Čépe ve své váhové kategorii nestačil na svého soupeře, který jej tímto rovněž nedostal do opravných bojů. V tomto je systém vyřazovacích bojů nemilosrdný a občas na něj doplatí i zkušení judisté svým malým zaváháním se slabším soupeřem.

Oddíl Sokola I Prostějov výkony svých svěřenců v účasti 22 družstvech z celého Euroregionu obsadil 6. místo a zapsal se tak nesmazatelným písmem do Českého Juda.

Pět medailí pro Judo Sokol I Prostějov z Třince

 

V sobotu 21. 2. 2015 se sedmičlenná výprava Sokolu zúčastnila mezinárodního závodu v Třinci. Naši svěřenci na této soutěži vyčnívali. V kategorii mladších žáku ve váze do 42 kg se bez zaváhání Matyáš Roubík umístil na 1. místě, kdy nedal svým pěti soupeřům šanci a všechny porazil před skončením časového limitu. Druhý excelentní výkon podal ve váze do 38 kg Stanislav Macák, který také nedal žádnému ze svých soupeřů šanci a obsadil bez konkurence 1. místo.  Oba předvedli skvělou formu a technickou vyspělost. Dalším byl Denis Jelínek, který ve váze do 50 kg obsadil méně oblíbenou bramborovou medaili a skončil tak na svých prvních závodech před stupních vítězů, tímto ukázal svůj velký talent. Ve váze do 34 kg Filip Čépe obsadil 6. místo, kdy nestačil na své soupeře, pro něj to byli první závody v tomto roce.

V přípravkách ve váze do 30 kg Pavel Burget obsadil 1. místo, kdy mu pomohly body z prvního utkání, kde prohrál po skončení časového limitu pouze na Wazaari (7 bodů).  Dalším soupeřům nedal šanci a porazil je před skončení časového limitu. Dalším byl ve váze do 24 kg Jakub Vejmola, který nestačil pouze na jednoho soupeře a obsadil krásné 2. místo, kdy svého prvního soupeře zdolal držením na zemi a u druhého soupeře po zaváhání prohrál před skončením časového limitu. Ve váze do 26 kg David Zaoral nestačil pouze na Polského závodníka a po skončení časového limitu prohrál pouze na Yuko (5 bodů), vzhledem k tvrdohlavosti Polského závodníka a jeho zakázaných technik pro České Judo. Zaoral prokázal bojovnost až do závěru a obsadil tak krásné 2. místo.

Dvě bronzové z Českého poháru v Ostravě pro Sokol I Prostějov oddíl Judo

 

Sokoli si změřili síly o víkendu 14. – 15. 2. 2015 na Českém poháru v Ostravě. V sobotu Sokol I Prostějov měl jednoho zástupce v kategorii mladších žáků ve váze do 42 kg, v této startovalo 29 závodníků z Polské, Slovenské a České republiky.  Matyáš Roubík bez sebemenšího zaváhání prošel přes své soupeře do semifinále, kde nestačil na Polského závodníka. V boji o 3. místo nedal svému soupeři šanci a porazil jej krásnou technikou před skončením časového limitu a obsadil tak bronzovou příčku.

V neděli měl Sokol I Prostějov 3 své zástupce, kdy v kategorii juniorek ve váze do 70 kg Martina Ehlová předvedla krásný výkon, kdy nestačila pouze na dvě závodnice a obsadila vynikající 3. místo. Druhou nadějí Sokola v kategorii dorostenek do 63 kg byla Simona Jeřábková, která prošla až do osmifinále, kde nestačila na svou soupeřku a v opravných bojích po malém zaváhání skončila na děleném 9. místě, a získala tak cenné body do kvalifikace na Českou republiku. V kategorii dorostu do 60 kg startoval za Sokol I Prostějov Ondřej Němec, který nestačil na svého soupeře a neměl možnost v opravných bojích se prosadit důvodem prohry jeho přemožitele.

Sokol I Prostějov jako klub v umístění podle počtu medailí obsadil z 99 zúčastněných oddílů, jejichž závodníci se umístili do 7. místa, obsadil 60. místo a zapsal se tak nesmazatelným písmem do historie českého juda.

 

 

Tři medaile z Veselí Nad Moravou pro oddíl Judo Sokol I Prostějov

V sobotu 7. 2. 2015 se Judisté Sokol I Prostějov zúčastnili závodů přípravek, kde si změřili síly se svými soupeři. Mladý talentovaný Judista Pavel Burget ve své váhové kategorii nenašel přemožitele a vybojoval krásné 1. místo, pro Sokol I Prostějov oddíl Judo. Dalším závodníkem byl Jakub Vejmola, který ve své váhové kategorii nestačil pouze na jednoho soupeře a obsadil tak výborné 2. místo. Další judista Erik Pospíšil, který ve své váhové kategorii bojoval, vždy do konce časového limitu nestačil pouze na dva závodníky a obsadil tak výborné 3. místo. Svěřenci Juda sokol I Prostějov ukázali, že patří na přední příčky moravského Juda. Doufám, že další talentovaní Judisté Prostějova budou již zdraví a změří svůj talent v dalších závodech.

Dvě zlata z Brna pro oddíl Judo Sokol I Prostějov

V sobotu 31. 1. 2015 se judisté Sokol I Prostějov se zúčastnili závodů přípravek, kde ve své váhové kategorii nedali svým soupeřům šanci. Na svých prvních závodech byl David Zaoral a překvapil svým vynikajícím výkonem a talentem, kdy své zápasy vyhrál před ukončením časového limitu výbornou technikou juda. Tento malí talent svým výkonem vybojoval 1. místo. Dalším talentem Prostějovského Juda je Erik Pospíšil, který také nedal svým soupeřům šanci a obsadil vynikající 1. místo. A tímto odvážejí dvě zlaté medaile pro Sokol I Prostějov oddíl Judo, kde se zapisují nesmazatelným písmem do dějin Juda.

Čtyři cenné kovy z České Třebové pro Sokol I Prostějov oddíl Juda

O víkendu v České Třebové 24. a 25. 1. 2015 se Sokol I Prostějov oddíl Judo zúčastnil velké ceny. V sobotu se utkali nejmenší z oddílu, kdy ve své váze Jakub Vejmola nedal svým soupeřům šanci a ve velké konkurenci obsadil skvělé 1. místo. A dokázal tak svojí výbornou formu ve vyšší věkové kategorii. Další sokol Pavel Burget po jednom zaváháním obsadil 2. místo. Tento Judista je také skvělou nadějí na vynikající výsledky Sokolu I Prostějov. Matyáš Kryštof na svých prvních závodech překvapil svým skvělým výkonem a odhodláním, kdy nestačil pouze na své dva soupeře a obsadil nádherné 3. místo. Druhý den v neděli se utkali mladší žáci, kde barvy Sokolu I Prostějov hájil Matyáš Roubík, bezkonkurenčně prosel do semifinále, kde se zalekl svého stínu a měl možnost opravit svůj neúspěch v boji o 3. místo. Kde nedal svému soupeři šanci a toto 3. místo obhájil.

 

Sokol I Prostějov oddíl Judo začal sezonu v Brně

V sobotu 10. 1. 2015 si nejmenší Judisté Sokol I Prostějov změřili sily s ostatními soupeři s moravských oddílu. Nevýhodou těchto prvních závodu přípravek, bylo zamíchaní všech nejmladších kategorií dohromady. Avšak nejmladší ze Sokolu I Prostějov dali o sobě vědět. Ve váze do 20,8 kg se na 2. místě umístil výborným výkonem Petr Mejzlík a třetí skončila Denisa Holubářová. Tito dva nejlehčí závodníci z Prostějova svým podaným výkonem nezklamali. Ve váze do 24,5 kg se umístil na 2. místě Jakub Vejmola, který zaváhal pouze jednou. Dále v této váze Michal Mejzlík, který se umístil na 3. místě a ukázal, že se téměř rovná o dva roky starším soupeřům. Ve váze do 26,2 kg se na 3. místě umístil Erik Pospíšil, který svým výkonem ukázal, že se stále zlepšuje.